


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 350 mΩ |
| Height | 1.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1 A |
| Max Power Dissipation | 3.9 W |
| Power Dissipation | 3.9 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 274 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.4 A |
| Rds On Max | 350 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 2.7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 7.4 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 3.5 ns |
| Rise Time | 1.7 ns |
| Gate Charge | 5.4 nC |
| Drain to Source Resistance | 450 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38966
Ext.Price$0.38966
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38966 | $0.38966 |
| 10 | $0.31574 | $3.15740 |
| 25 | $0.29164 | $7.29100 |
| 50 | $0.26938 | $13.46900 |
| 100 | $0.24881 | $24.88100 |
| 300 | $0.23987 | $71.96100 |
| 500 | $0.23125 | $115.62500 |
| 1000 | $0.21961 | $219.61000 |
| 3000 | $0.21883 | $656.49000 |
